Proč SMART dudlík

Uklidnit, zabavit, odvést pozornost, odpustit páru… Dudlík, ta zázračná věc, která nabízí tohle všechno v jednom. Používali je rodiče před staletími, poprvé byly výhody dudlíku popsány už v 15. století, od 17. století se používaly dudlíky z korálu, slonovinové kosti apod. Kromě uklidnění dítěte, důvěřovali rodiče, že dudlík může pomáhat při prořezávání zoubků. Na počátku 20. století se začaly objevovat i negativní pohledy, jako možné problémy právě při růstu chrupu, nízká hygieničnost a Sigmund Freud se prý nechal slyšet, že dudlání samo o sobě je veskrze sexuální povahy, a používání dudlíků může mít proto negativní dopad na morální vývoj dítěte.

Dudlík je v nadpisu našeho projektu záměrně proto, že digitální technologie dnes někteří rodiče využívají z podobných důvodů – jednoduché uklidnění a zabavení jejich ratolestí.Tvůrci chytrých aplikací pak slibují i rozvoj myšlení, mluvení a …téměř všeho, na co si právě vzpomenete. Je však třeba nezapomínat, že – i přes veškeré reklamní slogany – hra a rozmluva rodiče s dítětem je tím nejbohatším zdrojem pro jeho celostní rozvoj.

Digitální technologie tedy stále zůstávají jakousi příjemnou dudlíkovou náhražkou a my se vám zde budeme snažit poradit, jak vybírat ten nejlepší obsah a jak tyto nabyté dovednosti dále rozvíjet. Nepopíráme, že aplikace mohou mít určitý potenciál při učení a rozvíjení některých dovedností, ale jistě nejsou sebespásné. Po hodnocení jednotlivých  aplikací proto zařazujeme sekci “Nebojte si hrát doopravdy”, tam popisujeme hry na doma i na ven, které navazují na aktivity a obsah aplikací. Tímto způsobem dítěti zprostředkujete doplňkovou zkušenost, což mu umožní si nové znalosti správně utřídit a umožní mu je dále v reálném životě využívat.

Pokud se Vám článek líbil, poděkujte nám jeho sdílením