Vemte děti do muzea: světelné a interaktivní instalace v Praze

Jarní Praha nabízí výstavy, které jsou otevřeny dětem: vyzkoušeli jsme je za vás.

Rádi bychom vás upozornili na tři výstavy, které jsou momentálně k navštívení, a  které si užijí nejen děti, ale také rodiče. Každá z nich nabízí mnoho roztodivných instalací, které čekají na objevení.

První z nich je výstava Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně
Výstava je koncipována tak, že vám dovoluje trávit na ní hodiny, ale také proběhnout ji za třicet minut. Velkým tahákem pro děti je “bubák” – instalace, která se nafukuje vzduchem cca jednou za čtvrt hodiny do obřích rozměrů a zaplňuje sál od stropu až k podlaze. Je opravdu magická, a kdyby nic jiného, tak toto zaručeně děti udrží na výstavě delší dobu než je obvyklé. Děti můžete nechat čekat na bubáka a sami si projít v klidu celou výstavu. Prostor umožňuje sledovat děti po celou dobu, takže se nemusíte bát, že jakmile se octnou mimo dohled rodiče, začnou prozkoumávat přítomné instalace.

Po výstavě doporučujeme jít zkontrolovat kapry a pávy ve Valdštejnské zahradě. Je zde celá řada živočichů, které děti nadchnou. Kapři narůstají do obřích rozměrů a plavou po hladině, takže jsou krásně rozpoznatelní. Mají různé barvy, tak na nich můžete trénovat i rozlišování barev :). Stejně tak pávi, jež se ladně pohybují kolem jezírka, jsou albíni i tradičně zbarvení jedinci.

Výstava trvá do 3. září 2017 za příjemné rodinné vstupné 350 Kč – pro dva dospělé a až pět dětí.

Druhým tipem je výstava Vikýře PLAY v Malostranské besedě
Výstava Vikýře PLAY v Malostranské besedě navazuje na dlouhodobý projekt ORBIS PICTUS PLAY autorů Jiřího a Radany Waldových. Základem výstavy jsou interaktivní expozice, které rozvíjí všechny smysly. Výstavy jsou připravovány podle umělecké koncepce Petra Nikla ve spolupráci s českými a zahraničními umělci. Od roku 2000 je zhlédlo více než 2,5 milionu návštěvníků po celém světě. Lépe bych to neřekla a tak si vypůjčím popis výstavy ze stránek pořadatele  – jednotlivé expozice se snaží rozvíjet imaginaci, tvořivost a fantazii prostřednictvím interaktivních nástrojových objektů. Jednotlivé instrumentální soubory se zaměřují zejména na fenomén hry – na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly. Z Malostranské besedy se můžete s dětmi vydat na procházku na Petřín, kde v květnových měsících létají Roháči obecní. Pokud nebudete mít štěstí a nesetkáte se s nimi v přírodě, ukažte jim naši aplikaci.

Výstava potrvá do 30. června, rodinné vstupné 325 Kč.

Třetím tipem je výstava Trnkova zahrada, která je cílena přímo na děti, ale své si zde najdou i rodiče.
Pokud jste zvědaví, jak funguje originální kybernetoskop, neváhejte a vyjeďte do Braníku. Výstava zde trvá až do konce května. My jsme na ní společně se synem vydrželi přes dvě hodiny. Vydrželi je asi docela nevhodné slovo, slovo užívali, je víc výstižné. Nejvíc nás bavila rozšířená realita na pískovišti, ve kterém jsme hledali klíče a přemýšleli, jak to “sakra” funguje. Při náznaku únavy jsme si odpočinuli u animací kuriózních a ne vždy přátelských obyvatelů Zahrady. Celý prostor působí tajemně a stále je co objevovat. Víc vám prozrazovat nebudeme, nejlepší je to zkusit.

Výstava potrvá do 31. května, rodinné vstupné 350 Kč.

Doufáme, že se na nich někdy potkáme a budeme rádi, když nám napíšete, jak se vám na výstavě líbilo.

Autorka: Zdeňka Černá

Pokud se Vám článek líbil, poděkujte nám jeho sdílením